Kotłownia na paliwo stałe - wymagania
Rosnące ceny gazu i oleju opałowego powodują, że coraz częściej zastanawiamy się nad instalacją kotła na paliwo stałe. Nowoczesne kotły z podajnikiem paliwa posiadają dużą sprawność, poza tym są dużo wygodniejsze i „czystsze” w eksploatacji niż tradycyjne kotły stałopalne.
Większość projektów typowych zakłada ogrzewanie kotłem gazowym, więc adaptując projekt gotowy często musimy przeprojektować instalację grzewczą i pomieszczenie kotła.
Przed podjeciem decyzji o takiej zmianie zachęcamy do zapoznania się z podstawowymi informacjami na ten temat.
Wymogi jakim powinny odpowiadać kotłownie określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie oraz Polska Norma nr PN-87 B02411 ”Kotłownie wbudowane na paliwo stałe”.
Dla większości domów jednorodzinnych potrzebna moc kotła nie przekracza 25kW. Podstawowe wymagania dla kotłów tej wielkości są następujące :
- Kotły powinny być instalowane w wydzielonych pomieszczeniach technicznych zlokalizowanych na kondygnacji podziemnej, na poziomie ogrzewanych pomieszczeń lub w innych pomieszczeniach, w których mogą być instalowane kotły o większych mocach cieplnych nominalnych.
- Skład paliwa powinien być umieszczony w wydzielonym pomieszczeniu technicznym w pobliżu kotła lub w pomieszczeniu, w którym znajduje się kocioł.
- Wysokość pomieszczenia technicznego i gospodarczego nie powinna być mniejsza niż 2 m, a wysokość drzwi i przejść pod przewodami instalacyjnymi powinna wynosić w świetle co najmniej 1,9 m. Wysokość pomieszczenia powinna zapewnić możliwość czyszczenia kotła.
- W pomieszczeniu, w którym zainstalowane są kotły na paliwo stałe powinien być zapewniony nawiew niezbędnego strumienia powietrza dla prawidłowej pracy urządzenia, a także nawiew i wywiew powietrza dla wentylacji kotłowni; pomieszczeniu kotła powinien znajdować się niezamykany otwór wentylacji nawiewnej o powierzchni co najmniej 200cm2 a także kanał wentylacyjny wywiewny o przekroju nie mniejszym niż 14x14cm.
- W pomieszczeniu, w którym są zainstalowane kotły na paliwo stałe, znajdującym się nad inną kondygnacją użytkową, podłoga, a także ściany do wysokości 10 cm oraz progi drzwiowe o wysokości 4 cm powinny być wodoszczelne. Warunek wodoszczelności dotyczy również wszystkich przejść przewodów w podłodze oraz w ścianach do wysokości 10 cm.
- W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione. Nie dotyczy to pomieszczeń w których zastosowano wentylację nawiewno-wywiewną zrównoważoną lub nadciśnieniową.
- Kotły grzewcze na paliwo stałe mogą być przyłączone wyłącznie do własnego, samodzielnego przewodu kominowego dymowego. Przekrój kanału dymowego powinien wynosić wg normy 20x20cm – wymiar ten powinien jednak odpowiadać mocy kotła i zaleceniom producenta (zwykle jest to ok. 300 cm2).
- W pomieszczeniu powinien być wpust podłogowy podłączony do kanalizacji.
- Dla kotłowni tego typu nie ma określonych jednoznacznie minimalnych wymiarów pomieszczenia. Należy zapewnić niezbędną przestrzeń do obsługi kotła (np.: uzupełnianie zasobnika paliwa, usuwanie popiołu, dostęp do wyczystki komina, pompy cyrkulacyjnej). Odległość przodu kotła od przegrody powinna być nie mniejsza niż 1m. Szacunkowe wymiary poziome niewielkiego kotła z zasobnikiem wynoszą ok.60-70cm na ok 100cm.
Instalacja większych kotłów wymaga spełnienia dodatkowych warunków: min. większej wysokości i wymiarów pomieszczenia kotła oraz osobnego pomieszczenia na skład paliwa.