Zadzwoń: 71 344 53 08Napisz do nas


Strona główna>Dom ekologiczny>Energia dla domu - podstawowe informacje

Energia dla domu - podstawowe informacje

Zapotrzebowanie budynków na energię podaje się w przeliczeniu na metr kwadratowy powierzchni użytkowej - kWh/(m2rok). Umożliwia to prowadzenie porównań między budynkami oraz ustalanie normowych wartości.

W świadectwie energetycznym podawane są trzy podstawowe wskaźniki:

  • EU - energia użytkowa
  • EK - energia końcowa
  • EP - nieodnawialna energia pierwotna

Wskaźnik EU (energia użytkowa) to ilość energii traconej przez przenikanie i wraz z wywiewanym oraz potrzebnej do ogrzania ciepłej użytkowej. Im niższa wartość EU tym lepiej ocieplony budynek.

Wskaźnik EK (energia końcowa) uwzględnia także dodatkową ilość energii którą należy dostarczyć do budynku biorąc pod uwagę sprawność instalacji grzewczej i przygotowującej ciepłą wodę użytkową oraz zużycie energii przez urządzenia pomocnicze np. pompy obiegowe. Im wartość EK jest bliższa wartości EU tym wydajniejsze są systemy instalacyjne w domu.

UWAGA! Po uwzględnieniu rodzaju paliwa ilość energii końcowej pozwala oszacować realne koszty eksploatacji budynku.

Wskaźnik EP (nieodnawialna energia pierwotna) informuje o ekologiczności budynku – o tym w jakim stopniu budynek obciąża środowisko. Decydujące znaczenia ma tutaj rodzaj paliwa: nieocieplony budynek mający duże zapotrzebowanie na energię końcową, ale ogrzewany kotłem na biomasę lub kominkiem (czyli energią odnawialną) może mieć niższe zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną niż taki sam budynek dobrze ocieplony ale ogrzewany gazem ziemnym lub energią elektryczną.

UWAGA! Wskaźnik ten nie informuje o kosztach eksploatacyjnych.

czytaj więcej o energooszczędnym domu


(c) A-ZERO Pracownia Projektowa