Wentylacja – podstawowe informacje
Wentylacja z odzyskiem ciepła to podstawowe wyposażenie domu energooszczędnego. Żeby przeanalizować korzyści jaki daje to rozwiązanie, zaczniemy od przedstawienia podstawowych informacji na temat wentylacji.
Przepływ powietrza wentylacyjnego w mieszkaniach powinien odbywać się z pokoi do pomieszczenia kuchennego lub wnęki kuchennej oraz do pomieszczeń higienicznosanitarnych.
Objętości strumieni powietrza wentylacyjnego przeznaczonego do odprowadzenia wynoszą (zgodnie z normą PN-83/B-03430):
- kuchnia z oknem zewnętrznym, wyposazona w kuchnię gazową lub węglową – 70m3/h
- kuchnia wyposażona w kuchnię elektryczną – 50m3/h
- łazienka z wc lub bez wc – 50m3/h
- oddzielne wc– 30m3/h
- garderoba lub inne pomieszczenia pomocnicze - bez okna– 15m3/h
- piwnica – 0,3 wymiany na godzinę, pralnia – dwie wymiany na godzinę, suszarnia – jedna wymiana na godzinę
Strumień powietrza zewnętrznego doprowadzanego do pomieszczeń, niebędących pomieszczeniami pracy, powinien odpowiadać wymaganiom Polskiej Normy dotyczącej wentylacji, przy czym w mieszkaniach strumień ten powinien wynikać z wielkości strumienia powietrza wywiewanego, lecz być nie mniejszy niż 20 m3/h na osobę przewidywaną na pobyt stały w projekcie budowlanym. Orientacyjna ilość powietrza wymienianego w ciągu godziny w domu wyposażonym w wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną o powierzchni użytkowej ok. 150 m2 wynosi ok 300 – 350 m3/h
Podstawa prawna:
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
- Norma PN-83/B-03430